Zakaz handlu do zaostrzenia. Minister Jadwiga Emilewicz: Nie istnieje podstaw sluzace do rezygnacji

Zakaz handlu do zaostrzenia. Minister Jadwiga Emilewicz: Nie istnieje podstaw sluzace do rezygnacji
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Zakaz handlu będzie rozszerzony, zgodnie z założeniami, jeśli tylko okaże się, że Polacy odzwyczaili się od zakupów po niedziele. – Pod koniec r. trzeba sprawdzić, czy Ludzie z polski przyzwyczaili się do tej trzeciej niehandlowej niedzieli po miesiącu. Jeśli tak, to okaże się, że to stopniowe zapoczatkowanie zakazu gospodarki spełniło swój cel i nie ma sensu wycofywać się z swoim rozszerzenia a mianowicie stwierdziła w łamach „Dziennika Gazety Prawnej” minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Ogladaj także: Zakaz handlu. Resort nie pragnie zmian, Ludzie z polski wręcz przeciwnie

Wedlug nieco ponad roku od czasu wprowadzenia zakazu handlu przy niektóre niedziele resort przedsiębiorczości i technik przygotował meldunek. Ma omówić skutki wprowadzonych w 2018 r. zmian w niemal handlowym. Zgodnie z założeniami a mianowicie od 2020 r. sklepy będą nieczynne we wszelkie niedziele, prócz wyjątkami określonymi w ustawie.

Zdaniem minister Emilewicz, zakaz handlu po niedziele zmienił zachowania konsumenckie Polaków, głównie przyzwyczailiśmy się do tego, że niedziele są wolne na rzecz pracowników handlu, dlatego duże zakupy wykonujemy w piątek lub sobotę. Co więcej, zmieniliśmy przyzywczajenia, w niedziele wydajemy pieniądze na co innego, niż przed zakazem handlu. Rozwinęła się branża gastronomiczna jak i równiez turystyka weekendowa – wymienia szefowa resortu przedsiębiorczości.

Obejrzyj: Zakaz handlu. Apel rzecznika MŚP: „Bądźmy poważni”

a mianowicie Sklepy w zakazie nie straciły, notują wzrosty. Największe wzrosty zanotowały małe i średnie sklepy prowadzone przez mikroprzedsiębiorców. Niektóre się zamykają, ale taki jest trend rynkowy. Nie zniknęło więcej sklepów, niż rok lub dwa wcześniej – mówi w „DGP” Jadwiga Emilewicz.

Jak dodała, raport MPiT wskazuje, że zatrudnienie w handlu wciąż rośnie, pomimo odpływu osób do wiecej opłacalnych zawodów. A ustawa pozytywnie wpływa też w równoważenie branzy. – Właściciele małych placówek w niedziele nie muszą ich zamykać. Sami mogą prowadzić sprzedaż. Zyskali 1 dzień przewagi konkurencyjnej, o co wnioskowali już lata temu, wówczas gdy wielkopowierzchniowe internecie rozpoczynały działalność w Polsce a mianowicie twierdzi Emilewicz.

Pytana o negatywne rezultaty ustawy, w oparciu o analizę PKO BP, z której wynika, że przez zakaz handlu sprzedaż detaliczna ogółem w 2019 r. może spaść na temat 3, trzy proc., jak oznaczałoby obniżenie dynamiki PKB o 0, 5 pkt proc., wspólgra, że to nie nastąpi dzięki wstecz, że Ludzie z polski na co innego przeznaczają pieniądze.

a mianowicie Taki byłby skutek, gdyby nie doszło do alokacji środków. Raport PKO BP prezentował wnioski własnie przy założeniu, iż ta poprawka nie wystąpi. Przygotowana weryfikacja ograniczenia gospodarki w niedziele wyraźnie wskazuje, że mamy do czynienia wraz z rosnącymi kosztami także w gastronomię lub turystykę. Gospodarka skorzystała zatem na odmianach dużo szerzej, niż początkowo zakładaliśmy – powiedziała po rozmowie z „DGP” minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Zakaz gospodarki. Koszty ograniczeń widzą też zwolennicy

Na zakazie handlu po niedziele tracą też tego rodzaju firmy, jakim sposobem na przykład Grycan, której znaczny przychód stanowiła sprzedaż w niedziele właśnie. Większość punktów wydaje sie byc umiejscowiona po galeriach handlowych. Minister Emilewicz argumentuje, że rząd bierze ponizej uwagę sytuację takich firm. Jednak podkreśla, że zmiany wprowadzane są stopniowo cos wiecej niz, by klienci mogli się do tych propozycji przyzwyczaić, jednak by również przedsiebiorcy przystosowali się sluzace do zmian i ewentualnie zmienili model biznesowy.

Ogladaj też: Niehandlowe niedziele. Najwięcej przeciwników wśród pracujących przy handlu

Co do samych konsumentów, wedlug Emiliewicz Polacy przyzwyczajają się do niedziel bez gospodarki. Teraz większość opowiada się za dwiema, a nie trzema, bo już dodatkowo przywykliśmy. Szefowa resortu przedsiębiorczości twierdzi, że badanie pod koniec roku określi, czy Ludzie z polski przywykli i do 3 niehandlowej niedzieli w miesiącu. Jeśli tak, to zaostrzenie zakazu gospodarki będzie kontynuowane – dotknie prawie wszelkich niedziel po roku (poza wyjątkami).

Masz newsa, zdjęcie badz filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy