Zarząd komisaryczny w SK Banku po Wołominie. Szykuje się naczelna upadłość banku w Polsce od momentu kilkunastu czasów?

Zarząd komisaryczny w SK Banku po Wołominie. Szykuje się naczelna upadłość banku w Polsce od momentu kilkunastu czasów?
27 lipca, 2020
Category: banki

KNF uspokaja, że środki sluzace do 100 tys. euro umozliwia Bankowy Kasa Gwarancyjny.

„Zarząd komisaryczny ustanowiono na czas adaptacji w agencji bankowej programu postępowania naprawczego, przy następującym składzie: pan Paweł Pawłowski (przewodniczący zarządu komisarycznego), pan Zbigniew Górniak (członek zarządu komisarycznego), pan Piotr Żytkowiak (członek zarządu komisarycznego). Są to osoby posiadające kwalifikacje i doświadczenie fachowe odpowiednie do sprawowania mozliwosci w zarządzie komisarycznym” a mianowicie czytamy przy komunikacie.

Zarząd komisaryczny w Spółdzielczym Banku Rzemiosła jak i równiez Rolnictwa po Wołominie został zobowiązany metrów. in. sluzace do przygotowania jak i równiez uzgodnienia z KNF a takze bankiem zrzeszającym (to bank, z którym SK Pula współpracuje w ramach sieci spółdzielczej) procesu restrukturyzacji banku, natomiast także przygotowania programu metamorfozy (programu postępowania naprawczego).

„Ustanowienie zarządcy komisarycznego (… ) nie wpływa na organizację i sposób działania agencji bankowej spółdzielczego, z wyjątkiem odmian przewidzianych ustawą Prawo finansowe. Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi klientów Spółdzielczego Agencji bankowej Rzemiosła jak i równiez Rolnictwa w Wołominie” – podkreślono.

Z dniem ustanowienia zarządu komisarycznego rada nadzorcza banku pozostaje zawieszona, członkowie dotychczasowego zarządu banku zostają odwołani sposród mocy uprawnienia, a ustanowione wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Na zarząd komisaryczny przechodzi upowaznienie podejmowania uchwał i decyzji we wszelkich sprawach zastrzeżonych w ustawie Prawo bankowe i statucie do właściwych władz i organów agencji bankowej.

– Postanowienie KNF nie zaakceptowac wpływa dzieki sposób obsługi klientów Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. Bank ciagle będzie świadczył usługi przy pełnym dotychczasowym zakresie. Przy mocy pozostają stosunki umowne łączące Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie z odbiorcami. Nadal obowiązują również dokumenty urzedowe z wspólpracownikami i kontrahentami banku a mianowicie mówi nastepnie prof. Waldemar J. Dziak, rzecznik prasowy Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa.

KNF przypomina, że depozyty nagromadzone w instytucjach finansowych spółdzielczych są chronione przez Bankowy Kasa Gwarancyjny (BFG). Każdy, który trzyma w SK Banku kwotę sluzace do równowartości 100 tys. ó, może liczyć na pełną rekompensatę.

Mozliwe ogłoszenie zbankrtuowania byłoby pierwszym tego typu przypadkiem od kliku lat. Przy 2001 roku upadł pula spółdzielczy, a rok wcześniej komercyjny. Wiosną tego r. KNF wprowadził natomiast zarząd Banku Spółdzielczego (BS) w Zawierciu. Następnie został mezczyzna przejęty poprzez inny pula spółdzielczy. Dużo głośniej ostatnio było na temat SKOK-ach i ich upadłościach.

Ewentualne bankructwo SK Agencji bankowej oznaczałoby pokazne uszczuplenie w kasie BFG. Na koniec marca jego zasoby finansowe wynosiły w porzadku. 17, piec mld zł. Tymczasem aktywa SK Agencji bankowej to nieopodal 3, 5 mld zł.

*Zobacz też: *