Barclays Capital: eurostrefa wejdzie w grudniu w deflację  Ze świata

  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela obawia się "słabego partnera"
  • Z obczyzny jak w kraju. Według fali krytyki duży operator zmienia taryfy

Eurostrefa wejdzie w grudniu po deflację, która wyniesie -0, 1 proc. rok do odwiedzenia roku – twierdzi we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital na podstawie wstępnych danych o inflacji zbytnio grudzień ogłoszonych w Francji. Stan ten może wyżywić się przez kilka miesięcy.

Wstępne dane o inflacji w ujęciu HICP dla 18. członków eurostrefy zostaną ogłoszone 7. stycznia. HICP (ang. Harmonised Index of Consumer Proces) to zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych wprowadzony przez Komisję Europejską.

Zgodnie z traktatem z Maastricht, wskaźnik a jest podstawą do weryfikacje wzrostu cen w państwach Unii,

Morgan Stanley: średnia cena ropy po przyszłym roku wyniesie 70 dolarów

obliczany jednakowo we wszystkich krajach. Według instytucji finansowej, źródłem oddolnej presji inflacyjnej jest obniżka cen paliw.

Przez ceny energii

Hiszpański urząd statystyczny INE ogłosił, że stopa inflacji HICP rdr wyniosła w grudniu -1, 1 proc. rdr wobec -0, 5 proc. rdr w listopadzie. Za główny powód uznano niskie ceny energii. Poprzednio ogłoszeniem danych Barclays przewidywał -0, 8 proc. rdr wobec konsensusu -0, szóstej proc. rdr.

W komentarzu z 3 grudnia Barclays Capital zakładał inflację HICP za grudzień gwoli Osiemnastki na 0, 0 proc. rdr. Od tegoż czasu ropa naftowa staniała o ok. 15 proc.

Stopa inflacji eurostrefy za listopad br. wyniosła 0, 3 proc. rdr wobec 0, 4 proc. rdr w październiku. Inflacja systematycznie obniża się od czasu końca 2011 r., kiedy wynosiła 3 proc. rdr. EBC stara się namierzyć stopę inflacji "blisko bądź poniżej poziomu 2 proc. rdr". Stopa inflacji przy Niemczech jest najniższa od blisko 5. lat.

Bank centralny Szwajcarii utrzymał mieszaniny procentowe bez zmian Pieniądze