Brexit. Wzrost zainteresowania irlandzkim paszportem  Ze świata

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło przy brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe używane przez nas życie"
  • Brexit opóźniony poniekąd o dwa lata. Brytyjskie media o scenariuszach

Wielu Brytyjczyków zdaje się myśleć, że to duże szczęście być Irlandczykiem. Zwłaszcza po wynikach referendum, po którym większość opowiedziała się za wyjściem Uk spośród Unii Europejskiej.

W Google wyniki wyszukiwania hasła "jak wyrobić irlandzki paszport" wzrosły aż o stu proc. A wszystko w bezpośrednim następstwie wyników czwartkowego referendum, w którym wielu Brytyjczyków opowiedziała się zbytnio wyjściem z Unii Europejskiej.

Jak informuje BBC, zdecydowania większość poszukiwań pochodzi z Irlandii Północnej.

Bez zmian

Przyszłość po Brexicie. "Wchodzimy dzięki ziemię niczyją"

Posiadacze irlandzkiego paszportu mają pełną swobodę pracy w dowolnym kraju członkowskim Ue oraz upoważnienie do bezwizowego podróżowania do 172 krajów na pełnym świecie. Jak wynika rankingu "Visa Restrictions Index 2016", paszport tego kraju znalazł się na 5. obszarze wśród najpotężniejszych na świecie.

MarketWatch wskazuje ponadto, że Irlandia pozostaje krajem silnie proeuropejskim. Podkreśla się także świetną sytuację na sektorze pracy. Stopa bezrobocia w Irlandii wynosi bowiem tylko 7, 8 proc., choć jeszcze przed rokiem stało to 9, 8 proc.

Sceptycznie do całkowitej sytuacji podchodzi irlandzki rząd.

Choć wskazuje, iż nastąpił wzrost zapytań na temat to jak zdobyć paszport, to jednocześnie zauważa, że wyjście Brytyjczyków z UE zajmie co najmniej dwa lata. "W tym czasie Duża Brytania pozostanie krajem członkowskim bez zmian obecnych swobód podróżowania i podejmowania pracy między Irlandią i Wielką Brytanią, podkreślił w oświadczeniu irlandzki Departament Spraw Obcych. "Zostanie podjęty każdy znój, aby zminimalizować wszelkie zmiany tych ustaleń" - dodano.

Przyczyny

To jednakże nie wszystko. W miniony czwartek blisko północy, skokowy wzrost wyszukiwań zaobserwowano również dla hasła "co się stanie, jeśli opuścimy UE", a także dla tego rodzaju zwrotów jak "Brytyjski dzionek niepodległości" oraz "Norwegia UE".

Spore zainteresowanie wykazano kursem funta sterlinga. Przypomnijmy, że podczas wczesnych godzin porannych w piątek warsztaty brytyjskiej waluty spadł o ponad 10 proc. Do poziomów niewidzianych od 1985 roku.

Prof. Tobias Preis z Warwick Business School zwraca jednak obserwację, że dane o efektach wyszukiwań należy interpretować wraz z szczególną starannością. - Może to (wzrost wyszukiwań - red. ) mieć miejsce, kiedy ludzie chcą uchwycić stanowisko drugiej strony - powiedział w rozmowie z BBC.

- To bardzo małe prawdopodobne, hdy wszystkie te osoby, które poszukują odpowiedzi spakują sprawy i się przeniosą a mianowicie wtóruje Jonathan Freeman wraz z firmy i2 Media Research. - Z pewnością sporo ludzi było zszokowanych, ludzie chcieli znaleźć jak najwięcej danych - powiedział.

Brexit: co się stanie, jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z UE