Berlin, Dublin i Madryt. Najatrakcyjniejszego miasta do inwestowania  Ze świata

Berlin, Dublin jak i również Madryt znalazły się przy czołówce rankingu atrakcyjności inwestycyjnej - wynika z referatu "Emerging Trends in Real Estate Europe 2015", opracowanego przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute. Warszawa znalazła się w 14. miejscu zestawienia. Meldunek podkreśla też, że wstaje zainteresowanie inwestorów rynkami najbardziej dotkniętymi przez kryzys finansowy oraz miastami spoza tzw. pierwszej ligi.

W raporcie czytamy też, hdy najwyższy wzrost w rankingu w tym roku zanotowały: Ateny (o 23 pozycje), Amsterdam (o 17 pozycji), Lizbona (o 17 pozycji), Madryt (o 16 pozycji) oraz Birmingham (14 pozycji).

Warszawa znalazła się na 14 miejscu (spadek z 11 pozycji), wciąż pozostając najbardziej atrakcyjną lokalizacją nieruchomości komercyjnych na starym kontynencie Środkowo-Wschodniej - czytamy.

Oto pierwsza dziesięć zestawienia:

Źródło: pwc. pl 10 najatrakcyjniejszych miejscowości

Jakie perspektywy?

Raport Emerging Trends in Real Estate Europe 2015 - przygotowany przez PwC oraz Urban Land Institute - pokazuje perspektywy pod inwestycje na rynku nieruchomości w oparciu o rozmowy z ponad 500 międzynarodowymi ekspertami sektorze nieruchomości.

Deweloperzy nie zwalniają tempa. "Budują coraz więcej, a wspierają w tym tanie kredyty"

"Na obiecujące perspektywy Francji (w szczególności Madrytu jak i również Barcelony) wskazuje 61 proc. ankietowanych w tegorocznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej, 47 proc. szanse na zyski patrzy w Irlandii, a 62 proc. we Włoszech (przede wszystkim w Mediolanie jak i również Rzymie). Jako atrakcyjne rynki ankietowani wskazują także na Francję (25 proc. ) oraz Grecję (prawie 25 proc. )" - uwypuklają autorzy raportu.

- Inwestorzy przekonali się, że najkorzystniejsze aktywa są drogie jak i również trudne do pozyskania, rozpoczęli więc rozglądać się zbyt nowymi możliwościami w miastach spoza pierwszej ligi i nowymi rodzajami aktywów. Nowe inwestycje oferują potencjalnie lepszą stopę zwrotu, ale i wymagają wyższej tolerancji zaryzykowania, która w miarę powrotów zaufania na globalne rynki nieruchomości, znów pojawia się na rynku - akcentuje cytowana w raporcie Lisette Van Doorn, dyrektor generalny ULI Europe.

A Kinga Barchoń, dyrektor i lider zespołu ds. nieruchomości w PwC dodaje: a mianowicie Za wyborem Warszawy przemawiała dobra sytuacja gospodarcza jak i również polityczna w kraju i rosnąca populacja mieszkańców miasta. Należy mieć jednak intencjonalność, że pewna destabilizacja w regionie związana z przypadkiem za naszą wschodnią granicą nie pozostaje bez wpływu na ogólną ocenę niebezpieczeństwa inwestycyjnego w Polsce.

Źródło: pwc. pl Opis pięciu pierwszych miejscowości w rankigu (źródło: PwC)

Sytuacja niepewna, ale...

W raporcie czytamy też, że "pomimo niepewnej sytuacji ekonomicznej w Polsce, nieruchomości stanowią interesującą alternatywę inwestycyjną".

"Aż 70 proc. z ankietowanych akcjonariuszy oczekuje, że w relacji z przewidywaną walką na temat najlepsze nieruchomości, w bliskim czasie miarę zainwestowanego kapitału wzrośnie, natomiast wraz z nim a mianowicie zadłużenie. Inwestorzy spodziewają się nawet, że na sektorze zabraknie aktywów, które mogą być przedmiotem obrotu - zdaniem 82 proc. respondentów może być to duże wyzwanie w nadchodzącym sezonie niż kwestie regulacyjne bądź dostępność finansowania" - wypływa z raportu.

Emerging Trends in Real Estate Europe to coroczny referat publikowany od 2003 r. wspólnie przez Urban Land Institute (ULI) i PricewaterhouseCoopers (PwC). Raport podsumowuje strony dla europejskiego rynku inwestycji w nieruchomości oraz charakteryzuje przewidywane tendencje rozwoju, finansowania nieruchomości i rynków kapitałowych oraz tendencje w sektorze nieruchomości z podziałem w obszary geograficzne. Raport bazujący jest na opiniach przeszło 500 uznanych międzynarodowych specjalistów rynku nieruchomości, w poniższym udziałowców, deweloperów, dzierżawców, agentów jak i również konsultantów.

Baltic Pipe - gazociąg do odwiedzenia Norwegii przez Danię