«Forbes»: mniej miliarderów na świecie. Gates wciąż numerem pewien  Ze świata

W tym roku cyfra miliarderów na świecie nieco się zmniejszyła, po raz główny od 2009 roku. Skurczyła się także łączna wartość ich majątku - podał we wtorek magazyn "Forbes". Najbogatszym człowiekiem na kuli ziemskiej pozostaje Amerykanin Bill Gates.

W tegorocznym zestawieniu magazynu znalazło się 1810 miliarderów, o 16 w mniejszym stopniu niż rok temu. Katalogów łączna fortuna skurczyła się w ciągu roku na temat 570 miliardów dolarów i wynosi prawie 6, 5 biliona dolarów - sprecyzował "Forbes".

Superbogacze zbiednieli

Nowa stolica miliarderów. Pekin detronizuje Nowy Jork

Po raz pierwszy od 2010 roku stopniała przeciętna fortuna, którą mogą pochwalić się miliarderzy - to 3, 6 mld dolarów. Superbogacze są przeciętnie "biedniejsi" o 300 mln dolarów niż w roku przeszłym.

Magazyn wyjaśnia tę tendencję niestabilnością na giełdzie, spadkiem cen ropy naftowej i silnym dolarem.

Kto na podium?

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates trzeci rok z rzędu wydaje się najbogatszym człowiekiem świata. Tej majątek ustabilizował się w stopniu 75 miliardów dolarów, czyli o 4, 2 mld mniej niż w 2015 roku.

Szczebel w dół znalazł się Hiszpan Amancio Ortega, współzałożyciel sieci aukcji odzieżowych Zara (67 milionów dolarów wobec 64, 5 mld dolarów w zeszłym roku).

Amerykański inwestor giełdowy Warren Buffett zachował trzecie miejsce z fortuną szacowaną na 60, 12 mld dolarów, co określa spadek o prawie 12 mld.

Zuckerberg wraz z dużym awansem

Najlepszym rokiem wśród wszystkich miliarderów może poszczycić się 31-letni założyciel Facebooka Mark Zuckerberg. Jego majątek wzrósł o 11, dwa mld dolarów i sięgnął 44, 6 mld. Zuckerberg awansował z 16. stanowiska w ubiegłym roku w szóstą lokatę w 2016 roku.

Barclays Capital: eurostrefa wejdzie w grudniu w deflację Ze świata