Agencja Fitch obniżyła rating kredytowy Rosji  Ze świata

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy Rosji przy walucie obcej i narodowej spośród BBB do BBB- wraz z negatywną prognozą. Jest wówczas najniższy rating inwestycyjny. Następny poziom - BB+ - określany jest już jako spekulacyjny lub śmieciowy.

Decyzję tę Fitch podjęła w piątek. Media w Rosji poinformowały o tej dziewczyny w sobotę.

Gorsze perspektywy

Miedwiediew: Rosji grozi głęboka recesja

Agencja wyjaśniła, że obniżenie ratingu Rosji związane jest gwałtownym pogorszeniem perspektyw rozwoju gospodarczego na tle spadku cen ropy naftowej, obniżenia kursu rubla i podwyższenia stóp procentowych.

Fitch również podkreśliła ujemny wpływ sankcji nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie.

"Sankcje Zachodu wywierają presję na gospodarkę, blokując rosyjskim firmom i bankom dostęp do zewnętrznego rynku kapitału" - zauważyła filia.

Fitch oceniła, iż rezerwy walutowo-kruszcowe Rosji w 2014 roku zmalały w wyższym stopniu, niż agencja prognozowała i maleją nadal; ostatecznie 2014 roku były one mniejsze o 120 mld dolarów niż w końcu 2013 roku.

PKB po dół

Agencja przewiduje, iż w 2015 roku produkt krajowy brutto (PKB) Rosji spadnie o 4 proc., deficyt budżetowy osiągnie trzech, 7 proc. PKB, an inflacja wyniesie 8, pięć proc. Zdaniem Fitch dzięki ścieżkę wzrostu gospodarka Rosji wróci nie wcześniej niźli w 2017 roku.

17 października 2014 roku inna agencja ratingowa Moody’s Investors Service obniżyła rating Rosji do Baa2 wraz z Baa1. To tylko dwa oczka powyżej poziomu śmieciowego. 24 października trzecia wraz z wielkich agencji Standard & Poor’s potwierdziła ocenę kredytową Rosji na poziomie BBB-. Również w jej przypadku jest to najniższy rating inwestycyjny.

W opinii specjalistów finansowych z powodu kryzysu gospodarczego, w którym pogrąża się Rosja, międzynarodowe filie ratingowe w każdej chwili mogą obniżyć jej rating do poziomu śmieciowego.