Chińska gospodarka straciła impet  Ze świata

  • Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium
  • Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 49, 2 pkt. względem 50, 7 pkt. na końcu poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. To najniższe wskazanie od momentu kwietnia 2014 r. Analitycy szacowali PMI na pułapie 50, 5 pkt.

Najsłabsze od 11 miesięcy dane oznaczają, że chińska gospodarka - druga jak do wielkości na kuli ziemskiej - straciła swój impet, mimo dwóch obniżek stóp procentowych od listopada, zmniejszeniu przez banki swoich rezerw oraz wielokrotnych prób zmniejszania kosztów finansowych, podejmowanych za pośrednictwem bank centralny.

Londyn romansuje spośród Pekinem? "To obraza dla USA"

Słabe pęd

Chiny wcześniej określiły swój target wzrostu PKB w 2015 r. o 7 proc. Byłoby to najsłabsze tempo wzrostu chińskiego PKB od czasu 1990 r. Niektórzy analitycy oczekują, że pierwszym kwartale tempo wzrostu nie dobije do tego celu.

Dane z Chin wywołały wahania cen miedzi jak i również innych metali przemysłowych. - Mamy słabsze dane PMI i rozczarowanie na rynkach - mówi Ric Spooner, główny strateg CMC Markets w Sydney. - Informacje makro z Chin są kluczowe dla wielu zbytów surowców - dodaje.

Co to jest zestawienie PMI

Indeks PMI powstaje w oparciu o ankietę przeprowadzona wśród kadry kierowniczej firm. Oceniają oni modyfikacje zamówień, produkcji, zatrudnienia, szybkości dostaw oraz zapasów. Indeks z wyprzedzeniem obrazuje koniunkturę coś więcej niż w sektorze produkcyjnym, ale również w całkowitej gospodarce. Odzwierciedla momenty jej ożywienia i załamania. Współczynnik powyżej 50 pkt określa rozwój całej gospodarki.