Czeski premier za opodatkowaniem restytucji mienia kościelnego  Ze świata

  • Czechy: bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym
  • Polskie mięso u dołu czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina o zasadach
  • "Salmonella w wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole
  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Prawny spór o Krecika. "Chciałam nadal cieszyć dzieci"

Czeski premier Andrej Babisz zadeklarował w poniedziałek swą zgodę na postulat Komunistycznej Partii Czech jak i również Moraw, by opodatkować środki pieniężne, które będą przekazywane Kościołom w charakterze odszkodowania za powojenne konfiskaty ich mienia.

Jest to 1 z warunków, od jakich komuniści uzależniają swe poparcie dla tworzonego obecnie za pośrednictwem Babisza nowego rządu tej centroprawicowego ruchu ANO i Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD).

"Financial Times": Unia Europejska powinna pokazać Trumpowi, że się myli

Miliardy koron

- Wartość restytucji była zawyżona o 54 mld koron (9 mld złotych) jak i również dlatego od pięciu latek mówię, że trzeba to opodatkować - powiedział premier na konferencji prasowej w ministerstwie transportu.

- My się na to zgadzamy od dawna, zakładam, hdy CSSD się w dodatku przyłączy. Nie jest to nieznany temat, nie mówiliśmy nawet o tym w obrębie negocjacji odnośnie tematu ewentualnego poparcia ze strony Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM) - zaznaczył.

Czeska Izba Poselska przyjęła przy lutym w pierwszym oczytaniu projekt ustawy o opodatkowaniu wypłacanych Kościołom w corocznych ratach odszkodowań pieniężnych za mienie, którego nie odzyskały w naturze. Zgłoszony poprzez KSCM projekt poparli deputowani ANO, CSSD oraz antyimigranckiego ugrupowania Wolność i Władza ludu Bezpośrednia (SPD). Kościoły sygnalizowały już, że w razie uchwalenia ustawy zaskarżą ją w Trybunale Konstytucyjnym.

Kościelny majątek

Na narady prasowej Babisz wyraził też opinię, że wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu została oszacowana w strategia niestandardowy. - Istnieją nawet wskazania, iż zdaje się rzekomo zwracano również majątek, który to być może miał nie podlegać restytucji - mówił.

Stanowisko Babisza poparł przewodniczący CSSD Jan Hamaczek. "Deputowani CSSD opowiedzieli się jednoznacznie w pierwszym czytaniu za opodatkowaniem rekompensat i nie zamierzamy niczego w poniższym zmieniać" - napisał w Twitterze.

ANO i CSSD mają w 200-osobowej Izbie Poselskiej łącznie 93 mandaty, ale 15 posłów KSCM mogłoby zapewnić rządowi w głosowaniach niezbędną większość.

Ceny mieszkań spadają. Ale nie zaakceptować w Bydgoszczy, Łodzi jak i również Warszawie Nieruchomości