Francois Hollande o Brexicie i przyszłości londyńskiego City  Ze świata

  • Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" regulace na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony poniekąd o dwa lata. Brytyjskie media o scenariuszach

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył w środę, iż nie ma powodu, aby w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej londyńskie City pozostało ośrodkiem transakcji rozliczeniowych (clearingowych) dla euro, zaś rolę tę powinny przejąć inne unijne centra finansowe.

- Gdy jedynie Wielka Brytania opuści jednolity rynek Unii Europejskiej, jeżeli zdecyduje się tak zrobić, to dla strefy € nie będzie żadnego motywu, by pozwalać państwu niebędącemu jej członkiem na dalsze realizowanie transakcji w euro - powiedział Hollande na zakończeniu w Brukseli nieformalnego szczytu z udziałem liderów 27 państw unijnych, bez udziału Wielkiej Brytanii.

Branson ofiarą Brexitu. Traci majątek i wycofuje się z planów dopięcia "wielkiej umowy"

- Dokąd te transakcje miałyby pozostać przeniesione? Są w Ue inne miejsca obrotu. Chcę, by europejskie miejsca ruchu przygotowały się do przewodzenia tych operacji, gdy ewentualnie nie będą się one odbywać w Zjednoczonym Królestwie - dodał francuski prezydent.

EBC chce zmian

Jeszcze przed brytyjskim referendum w sprawie wyjścia z UE przedstawiciele władz państw strefy euro wskazywali, hdy Europejski Bank Centralny jest zdecydowany uporać się wraz z obecną sytuacją, w jakiej dominująca część transakcji finansowych przy euro odbywa się prócz jego jurysdykcją w Londynie.

Handel nominowanymi po euro aktywami obejmuje liczony w bilionach euro obrót instrumentami pochodnymi, jak także rynek repo, czyli międzybankowych pożyczek doraźnych, w którym według ekspertów na Londyn przypada 2 biliony €. Do tego dochodzi kupiectwo euro w ramach tej wymiany na inne waluty.

Ceny prądu w 2019 r.. Tchórzewski o rozmowach wraz z Komisją Europejską