Zgłoszono dwie kandydatury na RPO

27 lipca, 2020
Category: inne

Irena Lipowicz wskazywana przez NA oraz Zofia Romaszewska popierana przez PiS kandydatują na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Wtorek był ostatnim dniem zgłaszania za posrednictwem kluby poselskie kandydatów na tę funkcję.

Przeprowadzenie wyborów nowego Rzecznika stało się konieczne po śmierci Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Irena Lipowicz jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, byłą posłanką Unii Demokratycznej i Starego kontynentu Wolności, była też ambasadorem Polski po Wiedniu. Po 1980 przystąpiła do Solidarności, była jedną z założycielek Związku Górnośląskiego. Od 2008 r. wydaje sie dyrektorem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Interes partyjny PO kolejny raz zwyciężył – w tenze sposób poseł Lewicy Ryszard Kalisz skomentował we wtorek zgłoszenie poprzez PO kandydatury Lipowicz w stanowisko RPO. Jak dodał, w związku z tą decyzją Platformy, klub Lewicy nie zgłosi swojego pretendenta.

Lewica proponowała na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich kandydaturę prof. Wojciecha Sadurskiego (prawnika, politologa, filozofa, profesora Uniwersytetu Warszawskiego jak i równiez Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji). W tej kwestii klub prowadził rozmowy metrów. in. wraz z Platformą Obywatelską. Kalisz podkreślił we wtorek, że kandydatura Sadurskiego była kandydaturą ponadpartyjną.

W swoim ocenie Lewica „będzie bardzo wstrzemięźliwa w poparciu na rzecz profesor Lipowicz”. Choć a mianowicie jak zastrzegł – klub na ten temat jeszcze nie dyskutował.

Rzecznik lokalu PiS Mariusz Błaszczak powiedział we wtorek, że nikt nie zwracał się az do jego lokalu z propozycją uzgodnienia wspólnej kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. PiS zgłosił we wtorek na to nastawienie Zofię Romaszewską.

„Zofia Romaszewska to działaczka Solidarności, osoba wrażliwa na krzywdę społeczną, która w czasach PRL-u pomagała osobom represjonowanym i katalogów rodzinom” a mianowicie mówił Błaszczak.

Jak dodał, Romaszewska „tworzyła i kierowała Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników, następnie Biurem Interwencji Regionu Mazowsze Solidarności, a już po wolnej Polsce Biurem Interwencji Kancelarii Senatu”. Romaszewska – prywatnie żona wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego – w latach 1991-93 była też sędzią Trybunału Stanu. W lipcu 1982 r. została aresztowana jak i równiez skazana dzieki 3 czasy więzienia. Rok kalendarzowy później – na mocy amnestii – została zwolniona.

Błaszczak podkreślił, że Romaszewska nigdy nie należała do żadnej partii politycznej i wydaje sie byc osobą jak najlepiej przygotowaną do sprawowania tego urzędu.

Klub PSL – jak powiedział PAP jego przewodniczący Stanisław Żelichowski – nie zaakceptowac zgłosi własnej kandydatury. „Gdy zobaczymy zaproponowane osoby, zastanowimy się kogo poprzeć” – dodał. (PAP)

mzk/ la/ woj/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy