Ziobro nie zaakceptowac stawi się przed komisją; chce jawności jej robót

Ziobro nie zaakceptowac stawi się przed komisją; chce jawności jej robót
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi wypowiedź Leszka Millera #

18. 07. Warszawa (PAP) – Lider SP Zbigniew Ziobro zapowiedział po czwartek, że nie stawi się na zaplanowanym w przyszły tydzień posiedzeniu komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, na które został wezwany. Jak powiedział, chce się spotkać z komisją, jednak pod warunkiem jawności jej prac.

Ziobro został wezwany w posiedzenie komisji, które odbyć się dzierzy podczas nastepnego, ostatniego zanim przerwą wakacyjną posiedzenia Sejmu (23-26 lipca). Komisja miała spotkać się z Ziobrą 10 lipca, jednak lider SP nie był biezacy ze względu na – jak tłumaczył wtedy a mianowicie zajęcia w Parlamencie Europejskim.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Ziobro apelował o to, by swoim spotkanie wraz z komisją odpowiedzialności konstytucyjnej było jawne jak i równiez otwarte dla mediów. Jak mówił, zwraca się do tych wszelkich, którzy boją się spotkania z nim przed komisją odpowiedzialności konstytucyjnej, „truchleją tak dalece, że muszą zamykać drzwi przed mediami, dziennikarzami, opinią publiczną”.

Wymienił w tym kontekście trzech członków komisji: Andrzeja Halickiego (PO), Leszka Millera (SLD) a takze Janusza Palikota (RP).

„Apeluję do Leszka Millera, niech się okaże mężczyzną, niech nie ukrywa się za drzwiami. Czemu boi się Palikot? Czemu boi się Halicki? Z jakiego powodu oni wszyscy chcą ukryć poprzednio wami to ważne starcie? ” – pytał Ziobro.

„Czego oni się tak boją? Dam im szansę na rehabilitację, tą szansą jest to, że nie stawię się na najbliższej komisji. Bo chcę się stawić przed tą komisją, chcę się wraz z nimi spotkać (… ), ale jednocześnie chciałbym, aby wszyscy zainteresowani, wszystkie srodowiska (… ), cała wyrok publiczna miała możliwość przyglądać się wstecz naszemu dyskursowi, debacie, wstecz starciu” a mianowicie mówił Ziobro.

Zaznaczył, że SP jakiś czas wstecz skierowała do Sejmu wzór umożliwiający jawny tryb przesłuchania przed komisją odpowiedzialności konstytucyjnej. Jak mówił, jego klub zwrócił się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, aby poddała tenze projekt bedac pilnym pod głosowanie w trakcie przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu.

Poinformował też, że w związku z tymze skierował sluzace do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej informację o kilkunastu terminach możliwego spotkania sposród komisją we wrześniu. „Jestem gotów jak i równiez chcę się z nimi spotkać, obnażyć ich hipokryzję (… ), strach przed korupcją, która dotykała ich środowiska (… ), ale chcę, by wszyscy mieli okazję się przekonać, jakim sposobem wyglądają fakty” – przekonywał Ziobro.

Miller, proszony przez PAP na temat komentarz do postulatu Ziobry, podkreślił, że otwartość posiedzeń komisji odpowiedzialności konstytucyjnej to nie jest kwestia dobrej woli jej przewodniczącego. „Jest ustawa, która mówi, że tego rodzaju obrady są zamknięte. Pan Ziobro zresztą głosował za tą ustawą w poprzedniej kadencji” – powiedział lider SLD. „Z niecierpliwością oczekuje na pana Zbigniewa Ziobrę” – podkreślił.

Wnioski na temat postawienie Ziobry oraz prezesa PiS, b. premiera Jarosława Kaczyńskiego poprzednio Trybunałem Formy pod koniec ubiegłego roku złożyła Platforma Obywatelska. Podpisało się pod nimi ok. 150 posłów nie tylko z NA, ale też z Aliansu Palikota i SLD.

Kaczyńskiemu i Ziobrze zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa na temat działaniach nakierowanych na „walkę z układem”. W uzasadnieniu wniosków WEDLUG powołuje się m. in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Moral o postawienie premiera lub ministra poprzednio Trybunałem Formy może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja na temat postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów. Zarówno Ziobro jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw az do postawienia pierwotnego przed TS. Kaczyński został wezwany w przesłuchanie zanim komisją odpowiedzialności konstytucyjnej na 12 września. (PAP)

hgt/ mkr/ son/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy