Znany ekonomista: runął mit dobrej sytuacji fiskalnej państwa. 2019 r. wcale nie był tak wlasciwy

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Na stronach Pracodawców RP pojawiła się analiza wedlug pierwszych pracach w komisjach sejmowych, gdzie Rada Ministrów informuje Sejm o całokształcie wykonania budżetu.

Sprawozdanie to kluczowy zaswiadczenie, gdyż wedlug Konstytucją (art. 226) na bazie jego weryfikacje i na bazie analizy NIK, Sejm udziela rządowi absolutorium.

Sprawozdanie było też dyskutowane kilka dzionki temu dzieki zespole ds. budżetu Rady Dialogu Społecznego. Na tym posiedzeniu Minister Finansów poinformował stronę społeczną, że sytuacja finansów publicznych w 2019 r. była porzadna.

Tesco znika wraz z Polski. „Konkurencja się zaostrzy, to porzadna wiadomość dla kosumentów”

– To jednak jedynie jedna strona medalu. Brak sektora finansów publicznych według obiektywnej metodologii unijnej (ESA 2010) wyniósł w 2019 r. 0, 7 proc. PKB, co jest wzglednie niskim poziomem patrząc w dane historyczne. Dług według tej metodologii, wyniósł 46 proc. PKB – twierdzi Dudek.

Po jego weryfikacji, porównanie deficytu do pozostalych krajów UE, pokazuje, że mimo działań uszczelniających przyczynki, mimo wysokiego wzrostu ekonomicznego jesteśmy w pierwszej dziesiątce krajów z najwyższym deficytem.

– W przypadku poziomu długu publicznego Nasz kraj w 2019 r. uplasowała się dzieki 11 rejonie wśród krajów z najniższym długiem z relacją długu do PKB niższą niż średnia przy UE wynosząca ok. 80 proc a mianowicie wyjaśnia ekonomista.

Jak twierdzi, w zakresie tego miernika Nasz kraj wypada lepiej od większości krajów przy UE. Nieszczesliwie mimo wzglednie niższego długu, średnie koszty obsługi długu należą na terytorium polski do innych z najwyższych, wynosiły średnio 3 proc. w 2019 r. Nasz kraj pod tymze względem wydaje sie w czolowej piątce krajów UE wraz z najwyższym wydatkiem obsługi długu.

Aneks solidarnościowy powiększony do 1500 zł. Senat głosował nad „Dudowym”

Wszystko to przy realiach bardzo dobrej koniunktury, dzięki której dochody budżetowe rosły w ponadprzeciętnym tempie. Przy ocenie dr. Dudka było to po części efektem uszczelniania podatków, ale po samym 2019 r. najslabsze ogniwo VAT niestety wzrosła, natomiast efekty uszczelniania były bliskie zeru w stosunku do zakładanych cztery, 6 mld zł.

a mianowicie O tym, też wprost nie zaakceptowac napisano w sprawozdaniu. Jednak górka się wypłaszczyła, zanim nami wręcz duże wzniesienie (recesja). Podczas gdy nasz wagonik (finansów ogólnych red. ) jest pełny „sztywnych wydatków socjalnych” dzieki które nie mamy pokrycia w trwałych przychodach. Z tej perspektywy stan finansów ogólnych nie wygląda już dobrze – zauważa Dudek.

Pełna analiza sprawozdania dostępna jest na stronicach Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij fita nam w #dziejesie

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy