ZNP apeluje o powiekszenie kryterium zasiłkowego; MPiPS – kończymy operacje

27 lipca, 2020
Category: rózne

Rząd powinien pomóc uczniom w zakupie oryginalnych podręczników, metrów. in. poprzez podniesienie sprawdzian dochodowego uprawniającego do zasiłków rodzinnych i stypendiów szkolnych – apeluje ZNP. Jednakze w resorcie pracy trwają prace morzem zmianą ustawy dotyczącą kryteriów.

Jakim sposobem przypomniała przy rozmowie sposród PAP szef departamentu świadczeń rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Alina Wiśniewska, w konsultacjach międzyrządowych jest projekt założeń do nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o obslugi społecznej. „Jesteśmy już końcowej fazie konsultacji” – powiedziała Wiśniewska.

Nastepnie Jerzy Barski z zespołu obsługi mediów Ministerstwa Oswiaty Narodowej przy rozmowie wraz z PAP zwrócił uwagę, że w rządowym programie „Wyprawka szkolna” zapisano, iż pomocą na zakup podręczników oswiatowych obok uczniów spełniających kryteria dochodowe mogą zostać objęci na moral dyrektora szkoły pomoc także ci uczniowie, którzy takowego kryterium nie spełniają.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w komunikacie wystosowanym we wtorek wyraża zaniepokojenie zasięgiem ubóstwa w Polsce. Powołuje się na wiadomosci Głównego Urzędu Statystycznego, z których wyplywa, że ubóstwem najbardziej zagrożone są bliskich wielodzietne, renciści, niepełnosprawni, bezrobotni i nisko opłacani podwladni. Jak cytuje GUS: mimo wzrostu ogólnego poziomu życia w Polsce po ostatniej dekadzie, w skrajnym ubóstwie żyje ponad dwóch, 2 mln Polaków, w ponizszym ponad 600 tys. pociechy.

„Tymczasem w ciągu minionego półrocza znacząco wzrosły koszty towarów i usług konsumpcyjnych (w Jak i równiez półroczu br. były ów lampy o cztery, 2 proc. wyższe niż przed rokiem), w tym ceny książek jak i równiez czasopism. To oznacza, że coraz mniej rodzin na terytorium polski stać w zakup szkolnych podręczników. Przy szczególnie zawilej sytuacji są rodziny wielodzietne oraz bliskich mieszkające dzieki wsi. Pierwotnego złą sytuację dodatkowo pogarsza konieczność kupna tylko nowych podręczników, która wynika wraz z wprowadzenia przez MEN swiezej podstawy programowej kształcenia ogólnego” – napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Prezes ZNP zwrócił uwagę, że od lat nie zmieniają się kryteria, na podstawie których przyznawane są zasiłki rodzime i stypendia, a to powoduje, że coraz skromniej osób ma prawo az do tych świadczeń. Od szóstej lat (2004-2011) próg dochodowy uprawniający az do zasiłku rodzinnego nie zwiększył się oraz o złotówkę i wynosi 504 zł. Natomiast od momentu 5 latek nie zmienił się próg na osobę w rodzinie uprawniający do stypendium szkolnego – 351 zł.

Zgodnie z projektem założeń do nowelizacji ustawy na temat świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy społecznej, który jest w konsultacjach, wysokość progów zyskownych oraz świadczeń rodzinnych dzierzy być uregulowana do rytmu inflacji. Wysokość kryteriów dochodowych uprawniających az do świadczeń korygowana będzie w taki sposób, aby po kolejnym roku świadczenia nie zaakceptowac były niższe od pulapu zapewniającego minimum egzystencji; wtajemniczony ma być też obowiązek corocznego dopasowywania progów do wzrostu wartosci towarów jak i równiez usług.

Przy rządowym programie „Wyprawka szkolna” zapisano, że w r. szkolnym 2011/2012 pomoc dzieki zakup podręczników szkolnych będą mogli otrzymać, obok uczniów klas I-III szkoły fundamentalnej, także uczniowie klas III gimnazjów, czyli pierwszy rocznik, który naucza się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia. W budżecie państwa dzieki „Wyprawkę szkolną” zarezerwowano w tym roku 115 mln zł, innymi slowy blisko 20 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. dziesiec proc. tejze kwoty może być poswiecona dla uczniów niespełniających wyznacznik dochodowego. (PAP)

dsr/ ls/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy