Złoty mocniejszy po posiedzeniu RPP

27 lipca, 2020
Category: waluty

Rozstrzygniecie władz monetarnych nikogo nie zaskoczyła, ale z pewnością pewnym niemilym zaskoczeniem są słowa, które padły na narady, i spowodowały umocnienie złotego. Na rynku amerykańskim rozpoczął się sezon trymestralnych wyników spółek, a ó nieznacznie osłabiało się w toku dnia wzgledem dolara.

W środę niemiecka prasa donosiła o impasie w sprawie cypryjskiego bailoutu (o wartości 17, piec mld euro), gdyż cypryjski rząd nie zaakceptowac chce zgodzić się na program prywatyzacji, na co mają naciskać głównie Republika federalna niemiec. Po południu takie nastawienie w istocie wyraziła Angela Merkel, lecz kwestia cypryjska nie zaakceptowac wywołuje nerwowości wśród inwestorów, ponieważ biezacy premier Cypru opuści wyobrazenie w lutym, a samodzielnie bailout pozostanie sfinalizowany po marcu.

Na wczorajszej słabszej od oczekiwań dynamice zamówień w niemieckim przemyśle, przy środę rozczarowała dynamika produkowaniu przemysłowej, która wyniosła 0, 2 proc. (1 proc. prog) przy ujęciu miesięcznym i -2, 9 proc. r/r. Mimo to, jest to glówny wzrost przy ciągu niedawnych 4 miesięcy (dane zbyt listopad), a dane wpisują się w scenariusz słabego IV kwartału w niemieckiej gospodarce.

Z perspektywy krajowych inwestorów kluczowym wydarzeniem była rozstrzygniecie Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych o 25 pb, zgodnie z rozleglym konsensusem rynkowym. W związku z naszym, to co najciekawsze wydarzyło się dzieki konferencji po posiedzeniu. Nastąpiła pewna poprawka w retoryce Rady, gdyż w komunikacie zawarto sprawdzenie, że „nie wyklucza się” złagodzenia strategii pieniężnej, po odróżnieniu od czasu poprzednich stwierdzeń o tym, że Rada „dokona złagodzenia strategii monetarnej”.

Prezes Belka na konferencji zaprzeczał, że Podpowiedz zmieniła nastawienie na neutralne, lecz pod spodem dużym znakiem zapytania stawia to obniżkę w lutym. Marek Sztaba sygnalizował także, że „pewna runda obniżek dobiega końca”, co wzmocniło wymowę powyższego stwierdzenia. Po świetle tych informacji należy założyć, że Rada przypuszczalnie będzie skłaniać się w kierunku pauzie dzieki lutowym posiedzeniu i poczekaniu na marcową projekcję inflacyjną.

Doniesienia sposród konferencji przy NBP spowodowały dynamiczne utrwalenie złotego o ponad dwa grosze wobec euro, którego kurs spadł do 4, 08 PLN. W układzie technicznym ruch ten niewiele zmienia jak i równiez złoty ciagle pozostaje po średnioterminowej konsolidacji 4, 05-4, 1350 PLN.

Na rynku EUR/USD udało się tymczasowo obronić 1, 3050 USD, ale nieudany test krótkoterminowej miarki trendu spadkowego wraz z rozczarowującymi danymi sposród Niemiec wywołał kolejny ujemny impuls jak i równiez, w rezultacie, spadek do jednej, 3035 USD. Zasięg spadku nie jest imponujący, lecz ponadto rynek nie wykazuje zauważalnej ochoty do korekty jak i równiez powolne osuwanie może niespecjalnie skutkować testem minimów przy 1, 30 USD przy najbliższym czasie.

Do wykonania podobnego scenariusza już doszło w przypadku indeksu WIG20, który podczas środowej sesji oscylował wokół 2-miesięcznej linii trendu wzrostowego. Wówczas po południu indeks zaczął powoli odrabiać straty, jednak skala odreagowania jest zdecydowania zbyt mała, aby mówić o początku istotniejszego aliansu.

Za oceanem wystartował sezon kwartalnych raportów i w początek Alcoa pokazała rezultat zgodny z oczekiwaniami (0, 06 USD zysku netto na akcję), lecz największa koncentracja albumów tematycznych nastąpi na 21 stycznia (Dzień Martina Luthera Kinga). Po otwarciu S&P 500 pozostaje w wąskim trendzie bocznym w okolicy 1460 pkt i niewiele wskazuje, aby to miało blyskawicznie ulec zmianie.

Uwagę zwraca natomiast gwałtowny spadek indeksu VIX do 13, piec pp, to znaczy poziomu którego nie widziano od końca czerwca 2007 r. W tym wypadku prosta analogia historyczna nie zaakceptowac napawa optymizmem, ponieważ wówczas indeks S&P 500 także znajdował się przy maksimach trendu wzrostowego, po czym po nastepnym miesiącu nastąpił pierwszy sposród wielu gwałtownych impulsów spadkowych pamiętnej bessy i zestawienie zniżkował w krótkim okresie o przeszlo 10 proc.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy