Złoty znów mocno gubi

27 lipca, 2020
Category: waluty

Warsztaty EURPLN wzrósł z trzy, 7650 sluzace do 3, 8600, natomiast USDPLN z dwóch, 9700 az do 3, 0700. Od rana traciło również euro do dolara, jednak z czasem szkolenie powrócił sluzace do punktu wyjścia 1, 2645. Od rana poznaliśmy kilkanascie informacji wraz z regionu. Sprzedaż detaliczna wzrosła mocniej od prognoz dzieki Węgrzech (8, 4 proc. r/r) jak i w Czechach (5, 9 proc. r/r). Jednak informacje ów nie wpłynęły na poprawę nastrojów inwestorów, którzy wciaz z dużą nieufnością patrzą na rynki wschodzące. Kolejne informacje napłynęły już wraz z naszego kraju. Dynamika płac utrzymuje się nadal na wielkim poziomie 9, 8 proc. w ujęciu rocznym, jakie mozliwosci było troche lepszym odczytem od spodziewanego przez sektor (9, 6 proc. r/r). Z odczytu wynika, że rynek robocie powoli przystosowuje się az do pogarszającej się sytuacji gospodarki kraju i wysoka dynamika płac nadal się utrzymuje, jak z pewnością posłuży jastrzębiej części RPP jako dowód przeciwko obniżce stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Jednakze w kolejnych miesiącach można spodziewać
się, że płace będą rosły pózniej. Zatrudnienie przy sektorze przedsiębiorstw wzrosło na temat 3, 6 proc. w relacji rocznej, obok 4, 1-wsza proc. r/r miesiąc wcześniej. Pracodawcy najwidoczniej nie redukują stanowisk i utrzymują aktualne poziomy zatrudnienia, korygują natomiast nowe stanowiska pracy. Członek RPP, Dariusz Filar podkreślił, że nie istnieje miejsca dzieki obniżki stóp procentowych, gdyż wysoka dynamika płac wskazuje, że źródła dodatkowego popytu wciąż po polskiej gospodarce istnieją jak i równiez nie należy obniżać kosztu pieniądza.

Kolejne informacje to już partia publikacji wraz z USA. Inflacja producentów spadła w październiku o dwóch, 8 proc. w ujęciu miesięcznym, natomiast w ujęciu rocznym do niej dynamika wyniosła 5, dwa proc. (przy prognozach stosownie -1, piec proc. a takze 6, 5 proc. ). Inflacja PPI core, to znaczy bez uwzględnienia cen energii i materialów, wyniosła w październiku czterech, 4 proc. r/r wobec 4, 0 proc. we wrześniu. Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 4, 0 proc. Kolejną informacją wraz z Stanów Zjednoczonych był napływ kapitałów długoterminowych (TIC). We wrześniu do USA napłynęło 66, dwóch mld USD kapitału długoterminowego. Odczyt był zdecydowanie lepszy od prognoz, które zakładały, że we wrześniu napłynie 18 mln USD. O godzinie 15: 30 wystąpienie przed komisją rozpoczął duet Ben Bernanke i Henry Paulson.

Indeksy na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych ponownie świeciły się na czerwono. Indeks WIG20 przy niskich obrotach zamknął się ostatecznie 3, 86 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia i po raz kolejny zbliża się do granicy 1600 pkt.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy